Zaběhněte skvělý závod!
Skvělý závod nemusí být vždy spojen s výsledným časem nebo umístěním. Průběh závodu a výsledný pocit z něj je to, co dělá závod skvělým.
Stejně jako když se nám povede trénink, i po dobrém závodě mluvíme o tom, co a kde jsme mohli udělat ještě lépe (mohl jsem začít o trochu rychleji, měl jsem zachytit Bořkův trhák v šestém kilometru, měl jsem začít finišovat už 300m před cílem, atd.). A často tyto nářky vedou k tomu být v průběhu závodu odvážnější.
Pojďme se podívat, jak se poučit z dobrých závodů a jak rozumně riskovat, aby výsledkem byl příště ještě lepší závod.
1) Nedejte na vnitřní hlas
Všichni známe ten vnitřní hlas v hlavě, který nám říká, abychom zpomalili, když už nemůžeme. Tréninkem se částečně snažíme naučit se ho déle ignorovat a makat dál, i když hlas sílí s tím, jak roste naše únava, ale důležitým krokem ke skvělému závodu je uvědomit si, že bolest a únava k závodu prostě patří. A můžeme si vybrat, jestli sneseme několik minut bolesti v závodě, nebo se pak několik dnů budeme v myšlenkách trápit nad závodem, kde jsme mohli běžet lépe. Nedoufejte, že skvělý závod bude něco snadného, protože nebude. Bude těžký a vy musíte být připraveni opakovaně během závodu ignorovat vnitřní hlas, který vám bude říkat, abyste zpomalili.
2) Jste-li na pochybách, udělejte to!
Závody často rozhodují klíčové okamžiky a my musíme být schopni ve vteřině vzniklou situaci vyhodnotit a správně se rozhodnout. Pokud se rozhodneme špatně, v cíli toho pak litujeme a říkáme „měl jsem.. .“ a „kdybych…“. Tato okamžitá rozhodnutí jsou téměř vždy o tom, jestli v dané chvíli přidat nebo ne, ale pozor: jsou zcela odlišná od tempových rozhodnutí jako např. jakým tempem rozběhnu začátek závodu. Musíme se okamžitě rozhodnout, jestli se chytit soupeře, který nás předbíhá, jestli dotáhnout skupinku před námi hned teď nebo až za 2 kilometry nebo jestli zahájit finiš dříve než v poslední zatáčce. Není snadné poznat klíčový okamžik závodu a navíc zrychlení nemusí být vždy správnou volbou. Chcete-li ale běžet skvělý závod, buďte v těchto rozhodujících okamžicích více otevřeni volbě „jít do toho“.
3) Neopakujte chyby
Podívejte se zpětně na své chyby nebo promeškané příležitosti v předchozích závodech a klidně si napište jejich seznam. V dalším závodě vám to pomůže, protože obvykle máme sklon opakovat stejné chyby. Pravděpodobně navíc zjistíte, že jsme je již popsali v bodě 1) a 2).
4) Sprintujte do cíle
Není žádný důvod k tomu, abyste v závěru závodu nepředvedli pořádný sprint. V závěrečném sprintu do určité míry bereme energii z jiného energetického systému a navíc když už vidíme cíl, máme spíše motivaci jít do toho naplno. Ať už jste jakkoliv unaveni, zjistíte, že na sprint síly ještě máte a je na vás, jestli se odvážíte sprintovat 50 nebo 200 metrů. Proč v závodě nenechat všechno, ne?
5) Riskujte
Pro skvělý závod je potřeba přijmout určitou míru rizika. Upřímně, jen málo lidí se zajímá, jestli jste svůj cíl v závodě splnili nebo ne a s nejvyšší pravděpodobností na výsledku vašeho příštího závodu nezávisí ani výše splátky vaší hypotéky. Takže co vám brání odvážit se až na samou hranu? Můžete prohrát? To se vsaďte, že jo. Můžete se překonat a něco vyzkoušet? Rozhodně! Závody jsou příležitostí k tomu, abyste objevovali své limity. Běhejte chytře, ale ne příliš opatrně. Řekněte si, čeho byste se chtěli v závodě odvážit a vyzkoušejte to v příštím závodě. Běžte skvělý závod, poučte se z toho a příště běžte ještě lépe.
Napsat komentář