Běhejte hlavou: negative splits
„Neboj se přepálit začátek“ je moje oblíbená průpovídka a opravdu jsou i typy závodů, kde se tato „rada“ dá velmi dobře uplatnit po taktické stránce, ale jinak v 9 z 10 závodů to není dobrá volba. Naopak, běžet stálé tempo a umět rychle zafinišovat je to, o co bychom se měli snažit, pokud nám jde o dobrý výkon. Většina běžců během závodu postupně zpomaluje, ale vy přece chcete být těmi, kteří je předbíhají.
Postupné zpomalovaní během závodu je přirozené a stalo se každému z nás z různých důvodů – ať už jsme byli na závod přemotivovaní, přecenili své schopnosti, neodhadli počáteční tempo, došla nám energie nebo jsme to prostě zabalili v hlavě.
Není však bez zajímavosti, že všechny současné světové rekordy na dlouhých tratích byly zaběhnuty s rychlejší druhou polovinou závodu, tedy s tzv. „negative splits“.
Jsou různé způsoby, jak se vyvarovat nechtěných přepálených začátků závodů a naučit se závodit stylem „negative splits“. Jedním z nich je stanovit si maximální hranici tempa pro první polovinu závodu a stejně tak maximální hranici rychlejšího tempa ve třetí čtvrtině závodu. A ty se pak snažit samozřejmě dodržet. Teprve v poslední čtvrtině závodu běžte naplno. Pokud si hranice tempa zvolíte správně, budete ti, kdo v závěru závodu mocně finišují, a přesto si v cíli neřeknou, že se na trati flákali.
Nejlepší na této taktice ale je, že zjistíte, jaké to je v závěru závodu předbíhat spoustu běžců. Zjistíte, že čím více soupeřů předbíháte, tím rychleji běžíte, protože euforie z takového běhu ve vás potlačuje pocit únavy.
A to mi připomíná, nakolik je úspěch v běžeckém závodě o hlavě. Můžete být sebelépe trénovaní, ale pokud to nebudete mít v hlavě a nebudete si věřit, neuspějete. Podívejte se na mílaře Jakuba Holušu, druhého v cíli závodu na 1500 m na letošním halovém mistrovství světa. Ano, má bezpochyby talent, ale ten má i spousta jiných běžců. Dlouhodobě systematicky a tvrdě trénuje, ale to jiní běžci také. On jde ale do finále patnáctistovky na mistrovství světa a nebojí se. Věří si, že dokáže běžet proti komukoliv a jde bojovat o vítězství. Tady je ten rozdíl.
Trénujte a věřte si.
Napsat komentář